Powered by Smartsupp

Využitie byliniek a kvetov na odpudzovanie škodcov vo vašej zeleninovej záhrade je jedným z najprirodzenejších a najekologickejších spôsobov, ako ochrániť úrodu bez potreby chemických pesticídov. Tieto rastliny dokážu nielen odpudzovať rôzne druhy škodcov, ale tiež podporujú biodiverzitu, skrášľujú záhony a prispievajú k opeľovaniu a celkovému zdraviu ekosystému záhrady.

Bazalka pravá sa hodí k rajčinám a paprike nie len na tanieri, ale aj v záhrade. Vďaka silným repelentným účinkom im pomáha odpudzovať nežiaducich škodcov, ale aj odolávať chorobám, ako je napríklad múčnatka. Stačí ju pridať k čerstvo nakrájanej rajčine, a tam bude svojou arómou odháňať nepríjemný hmyz, a to hlavne muchy a komáre.

Dúšku tymianovú pozná podľa jej silnej arómy hádam každý. Je skvelým pomocníkom pri liečbe ochorení dýchacích ciest. V záhrade odpudzuje mlynárika kapustového. Taktiež chráni záhony pred slimákmi a slizniakmi. Ak ho budete pestovať s ostatnými bylinkami, zvýrazní ich aromatické vlastnosti.

Koriander siaty je známy ako účinný odpudzovač vošiek, pričom sám je voči nim imúnny. Boja sa ho aj chrobáky, ktoré svojimi hryzavými ústami poškodzujú listy a kvety rastlín. Nezabudnite ho pridať do vašich jedál, lebo sa pýši veľkým množstvom vitamínov.

Levanduľa lekárska má povesť krásky z Francúzska, ktorá svojou výraznou a špecifickou arómou slúži v kuchyni, v domácej lekárničke, ale aj v záhrade. Nič neprinesie väčší závan Provensálska do vašej záhrady ako ona. V jej záhonoch sa nezvyknú vyskytovať kliešte, a ak bojujete vo vašej domácnosti proti moliam, určite siahnite po vrecúšku plného tejto sušenej bylinky. V zeleninovom záhone má povesť dobrého odpudzovača vošiek, molíc a húseníc, ktoré zvyknú napádať rajčiaky, papriky a iné druhy. Taktiež ju sadíme ku karfiolu, hrachu a fazuli.

Ligurček lekársky je lekárom celej záhrady. Ak ho kde-tu nasadíte, zlepší zdravotný stav celej záhrady. Vyhnite sa však kombináciam s plodinami rovnakej čeľade, aby ste predišli šíreniu chorôb a škodcov, ktoré tieto plodiny napádajú.

Majorán záhradný vo všeobecnosti zlepšuje rast a chuť susedných plodín, stimuluje ich rast a vďaka výraznej aróme odpudzuje viaceré druhy hmyzu.

Mäta pieporná si dobre rozumie s kapustou, od ktorej odháňa mlynárika kapustového. Odpudzuje mravce, a dokonca ju nemajú v obľube ani vošky a skočky. Oplatí sa ju sadiť v blízkosti mrkvy či rajčiaku. V domácnosti pomáha pri boji proti moliam v skriniach.

Medovka lekárska by nemala chýbať v žiadnom voňavom bylinkovom čaji, ale ani v záhonoch, pretože je silným priťahovačom opeľovačov. Je dobrým spoločníkom fazule a petržlenu. Môžete si ju dať do vázy, a tak si skrášliť stôl a zabezpečiť pokoj od dotieravého hmyzu.

Rozmarín lekársky je taktiež výnimočná bylinka, ktorá odpudzuje väčšinu druhov hmyzu. Oplatí sa ho pestovať pri brokolici, mrkve, fazuli a kapuste. Účinne odpudzuje vŕtavku mrkvovú v záhone pri mrkve. Táto rastlina pomôže ochrániť vaše plodiny pred hubovými ochoreniami, najmä múčnatkou. Okrem iného sa mu dobre darí v spoločnosti šalvie, kde sa obe tieto rastliny navzájom chránia a podporujú v raste.

Šalviu lekársku určite nezabudnite pridať do záhonu s kapustou. Ochráni ju pred mlynárikom kapustovým a zároveň bude kapusta v jej spoločnosti šťavnatejšia. Taktiež sa oplatí pestovať ju v blízkosti mrkvy, ktorú chráni pred vŕtavkou. Nemajú ju radi ani slimáky. Ľudí, ale aj domáce zvieratá zas chráni pred kliešťami.

Ešte ste neskúšali pestovať bylinky so zeleninou? Tak dlho neváhajte a vytvárajte kombinácie, ktoré budú voňať a aj dobre chutiť. Bylinky sú ďalším vzácnym prostriedkom, ako si záhradu obohatiť o niečo pekné a užitočné. Vyčarujú vám záhony s nádychom vidieka, ochránia pestované plodiny pred chorobami a škodcami, rozvoňajú záhradu a obohatia vaše lekárničky o prírodné liečivá. A Starký Jojo sa už nevie dočkať, ako si spolu s vami pochutná na šálke lahodného bylinkového čaju.