Powered by Smartsupp

Mrkva bola v detstve pre každého z nás zrejme symbolom zdravia, nositeľom vitamínov a liekom pre choré oči. Nezaobišiel sa bez nej ani žiaden snehuliak. A chýbať určite nemohla ani v chutnom zeleninovom vývare, sviečkovej, šalátoch a pomazánkach, či detskej výžive. Dnes budeme hovoriť o mrkve obyčajnej, ktorá je hlavným zástupcom koreňovej zeleniny, pričom dopestovať si ju s našimi radami zvládne určite každý.

Mrkva, vo forme, v akej ju poznáme, vznikla krížením divorastúcich foriem v oblastiach Strednej Ázie. Odrody oranžového typu pochádzajú z Holandska, Anglicka a Francúzska zo 17.storočia. Dnes je trh s osivami plný odrôd rôznych typov, tvarov, sfarbení a chutí.

Mrkva obyčajná (Daucus carota L.) je typická svojím oranžovým/červeným/žltým sfarbením, ktoré spôsobuje prítomnosť farbív – karotenoidov. V najvyššej miere je v nej zastúpený práve β-karotén, ktorý je prekurzorom vitamínu A a má v ľudskom organizme nezastupiteľné postavenie. Vitamín A je rozpustný v tukoch. Vďaka nemu dokáže náš zrak lepšie fungovať, pokožka sa chrániť pred škodlivými lúčmi slnka, a imunitný systém efektívnejšie bojovať proti nepriateľom zdravia. Vitamín A je v neposlednom rade charakteristický svojou antioxidačnou aktivitou, v mužskom tele podporuje tvorbu spermií a priaznivo ovplyvňuje tvorbu a vývin plodu v tele matky. Ďalšou významnou obsahovou látkou v mrkve je selén. Hoci sa v nej tento prvok nachádza len v stopových množstvách, taktiež je dobrým vychytávačom voľných radikálov a plní tak ochrannú funkciu ľudského organizmu. Určite nemôžeme zabudnúť spomenúť dobre známy vitamín C, vitamín E a zinok. Tieto a mnoho ďalších biologicky aktívnych látok obsiahnutých v mrkve, či už samostatne, alebo vo vzájomnej spolupráci chránia náš organizmus, vplývajú na krásu, majú omladzujúdze účinky, posilňuju naše srdiečko, zlepšujú zrak…

Mrkva patrí k náročnejším plodinám na prostredie. Samotná teplota má vplyv na vschádzanie, rast ale aj jej chuť a kvalitu. Ak chceme, aby výsledkom nášho pestovania boli sladučké a šťavnaté korene, optimálna teplota pre mrkvu je 9 – 12°C. Teploty 15 – 18°C podporujú vyfarbovanie a tvorbu karotenoidov. Osivo začína klíčiť pri 5°C, pričom nižšie teploty spôsobujú predĺženie tohto procesu. Mrkvu je najlepšie vysievať do piesočnato-hlinitých a hlinito-piesočnatých pôd, ľahkých, štruktúrnych a s minimálnym množstvom kameňov, do II. pestovateľskej trate. Hĺbka výsevu sa odporúča približne na 1-2 cm v období od februára do apríla, do riadkov vzdialených 25 cm. Po vzídení osivo jednotíme na 5 cm. V prípade jesenných výsevov vysievame najskôr v októbri, pričom osivo vysievame hustejšie. To v pôde prečká zimu a na jar vyklíči. Vysiatu plochu môžeme nakryť bielou netkanou textíliou, aby bola chránená a na jar sme podporili klíčenie. Čo sa týka nárokov na vlahu, mrkva je na vlahu náročná na začiatku vegetácie v čase klíčenie a prvej fázy tvorby koreňov. Porast udržujeme počas celej vegetačnej doby odburinený. Zber začíname realizovať od mája do októbra. Zbierame ručne. Mrkvu môžeme uskladniť v pivniciach s teplotou okolo 1°C a vysokou vzdušnou vlhkosťou. Okrem bežného spôsobu pestovanie je dnes už celkom populárne pestovanie v hrobčekoch. Tie si pripravíte nakopením zeminy do hrobčekov približne  0,75 m vzdialené od stredu po stred hrobčeka, pričom ich šírka by mala byť od 0,2 (jednoriadkové pestovanie) až do 0,5m (dvojriadkové pestovanie) a výška 0,2m.

Mrkva je obľúbenou zeleninou nielen u detí, ale aj u dospelých. Jej sladkastá chuť, výrazná farba a nezameniteľné zdraviu prospešné látky z nej robia favorita medzi zeleninou. Poďte s nami nahliadnuť a nájsť tú pravú odrodu pre vás.

Starký Jojo vybral to najlepšie

Idealna odroda na rýchlenie aj skoré poľné pestovanie je odroda ´Lysa´.Okúzli vás svojou bohatou dávkou vitamínov s chutnou a vysokou úrodou, ktorá je najlepšia na priamy konzum.

Určite sa oplatí vyskúšať aj jednu z najtradičnejších odrôd karotky, a to ´Nantes 2´. Patrí k najskorším odrodám a hodí sa na rýchlenie vo foliovníkoch, skleníkoch a pareniskách. Jej dužina je jemná, chutná a sýto sfarbená do červenooranžova. Môžeme ju vysievať v lete na jesenný zber a je vhodná aj na krátkodobé skladovanie.

Ďalšou tradičnou odrodou nantéskeho typu je ´Nantes 3´. Táto odroda sa výborne hodí na pestovanie od leta do jesene. Vyznačuje sa výbornou výnosnosťou a tvarovou vyrovnanosťou. Práve preto je obľúbená medzi mnohými pestovateľmi, a ak ju vyskúšate, určite neobanujete.

Poloskorá odroda ´Karotina´ je vhodná na rýchlenie i poľné pestovanie. Vyniká svojimi viacerými dobrými vlastnosťami. Dužina je príjemne sladká, intenzívne sfarbená, pričom obsahuje významné množstvo karoténu. Túto odrodu môžeme vysievať postupne. Z jarných výsevov sa budeme tešiť mladej zväzkovej mrkve, neskoršie odrody nám dajú mrkvy, ktorú možno krátkodobo skladovať.

Z kategórie neskorých mrkiev Starký Jojo nedá dopustiť na odrodu ´Olympia´, a to nielen pre svoju vysokú výnosnosť, ale vďaka svojim kvalitatívnym a chuťovým vlastnostiam patrí k tým najlepším. Korene sú odolné voči praskaniu a vetveniu, a taktiež vhodné na dlhodobé skladovanie.

Tradičná kvalitná výnosná neskorá odroda s veľmi dobrou skladovateľnosťou. Aj tak by sa dala definovať odroda ´Rubína´. Dlhé korene sa vyznačujú dužinou s výbornou chuťou, intenzívnym sfrabením a vysokým obsahom karoténov.  Je odolná proti vybiehaniu do kvetu, praskaniu a vetveniu koreňov. Na jej pestovanie však zvoľte ľahšie, hlboko spracované pôdy.

Poslednou odrodou z našej ponuky je azda svetovo najpopulárnejšia neskorá odroda ´Flakkee 2´. Je typická svojím hrubým koreňom, ktorý dorastá až do dĺžky 25 cm. Je intenzívne oranžovo sfarbený s ľahším jadrom a skvelou chuťou. Táto odroda je nenáročná na pestovanie aj v menej výživných pôdach, avšak lepšie sa jej darí v dobre spracovaných hlbokých pôdach. Po zbere si ju môžete uskladniť aj na niekoľko mesiacov.

Mrkva je zelenina, ktorá nesmie chýbať v žiadnej kuchyni. Tak bežte si vybrať odrodu, ktorá vám vyhovuje a potešte seba i svojich blízkych dobrou úrodou a ešte lepšími jedlami z nej.

Prajeme vám veľa zdravia, ktoré môžete mať aj vďaka vašej zeleninke, a do skorého záhradničenia, priatelia!

Starký Jojo